Mardin’in Süryanilerin yoğun olarak yaşadığı Nusaybin ilçesinde 9 Ocak günü Mardin İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından düzenlenen baskınlarda Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer Bileçen’in de aralarında bulunduğu 3 Süryani gözaltına alındı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Eskihisar köyüne baskın yapılarak, 5 kişinin gözaltına alınması ardından Süryani yerleşim yerleri olan Üçköy ve Üçyol köylerinde de baskın yapılarak Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer Bileçen, Üçköy muhtarı Joseph Yar ile Üçköy kırsal mahallesinden bir Süryani bir yurttaş gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi ile birlikte 3 Süryani, Mardin İl Jandarma Komutanlığı TEM Şubesi’ne götürüldü. 

Operasyonların geçen hafta Süryani  manastırı etrafında görüldüğü öne sürülen terör örgütü mensupları ile ilgili bilgi almak ve örgüt üyelerinin Süryani manastırlarına silah zoruyla girip girmediklerini öğrenmek amacıyla yapıldığı öğrenildi.

Gazete Duvar’a konuşan Mardin Süryani Birliği Başkanı Yuhanna Aktaş, gözaltına alınanlarla ilgili bilgi alamadıklarını söyledi. Gazete Duvar’a gözaltına alınanların durumunu takip ettiklerini belirten Aktaş, “Gözaltına alınanları önce köy karakoluna, ardından Mardin İl Jandarma Komutanlığına götürmüşler. Rahip Sefer’in, köy muhtarı Joseph’in ve diğerlerinin neden gözaltına alındığını öğrenemedik. Avukatlar ilgileniyorlar ancak dosyada gizlilik kararı var diyerek hiçbir bilgi verilmedi” dedi. Kilisenin bulunduğu kırsal alanla ilgili bilgi veren Aktaş, “Mor Yakup Kilisesi Bagok Dağı’nda ve etrafında bir tek ev bile yok. Aho Bileçen çok genç, İstanbul’u bırakıp buraya geldi. Yanında birkaç öğrenciden başka kimse de bulunmuyor. Neden gözaltına alınır bir rahip, anlam veremiyoruz” diye konuştu.