Kiliseler Arası Birlik Duası Haftası’nın beşinci günü (22 Ocak 2020 Çarşamba) etkinlikleri için Hristiyanlar, Bible House Immanuel Kilisesi’nde bir araya geldi ve kiliselerin birliği için “Güç: Yolculuk için ekmeği bölüşmek” başlıklı günün temasıyla dua etti. 

Birlik Duası’nın beşinci gününe (22 Ocak 2020 Çarşamba) ev sahipliği yapan Bible House Immanuel Kilisesi önderi pastör Behnan Konutgan, açılış konuşmasında İsa Mesih’in kilisesinin evrensel olduğunu belirterek, kiliseler arasındaki ortak noktaların yüzde 96 civarında olduğunu az miktardaki farklılıkların ise çoğulculuk olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Konutgan yaptığı konuşmada, “Birimiz bağırarak dua ediyorsa, sakince ve sessiz bir şekilde dua edenler ona tepki göstermek yerine ona tahammül göstermelidir. Bu bizi kiliselerin birliği çabamızda ileriye götürür” dedi. 

Açılış konuşmasının ardından Bible House Immanuel Kilisesi tapınma grubunun seslendirdiği ilahiler eşliğinde kilise temsilcileri ve çeşitli kiliselerden gelen imanlılar birlikte ibadet etti. Tapınma grubu tarafından “Hamt Babaya ve Oğula, Geyik Suları Nasıl Özlerse, İsa Egemensin ve Diri Kurtarıcıya Kulluk Ediyorum” başlıklı ilahiler seslendirildi.

İlahilerin ardından salondakiler hep birlikte 325’te İznik Konsülü’nde kabul edilen İznik İman Açıklaması’nı  okudu. Bunun ardından Ermeni Resuli Kilisesi temsilcisi Mezmur 77’yi, Rum Ortodoks Kilisesi temsilcisi Elçilerin İşleri 27:33-36’yi Grekçe olarak okudu. Katolik Kilisesi  temsilcisi ise Markos 6:30-44’ü okudu. 

“RAB PAYLAŞMAMIZ İÇİN BİZİMLE PAYLAŞTI”

Okumaların ardından Bible House Immanuel Kilisesi pastörlerinden Zeki Ataker tarafından günün vaazı verildi. Ataker vaazında şunları söyledi: “Şu anki görüntü Rabb’in yanına gittiğimizde karşılaşacağımız görüntü. Her milletten, her renkten insanlar Rabb’in önüne gelerek hep birlikte Rabb’e tapınacak. Bu günkü konumuz yolculukta ekmeği paylaşmak. Okuduğumuz bölümde isa sürekli kendisini takip eden halka acıdı ve onların yemek yemediğini bildiği icin öğrencilerine onları doyurmalarını istedi. Rab iki defa bu mucizeyi yaptı. Birinde 4 bin diğerinde 5 bin kişiyi doyurdu. Rab için verilen hiçbir şey sizi eksiltmez, fazlalaştırır. Rab, bu mucizesinde aslında bizim paylaşmamızı istiyor. Paylaşırsak birbirimizden güç alacağız. Özdeyişler’de “yoksulun feryadına kulak tıkayanın sesi duyulmayacaktır.” deniliyor. 

Rab bize bedenini verdi ki biz onun bir parçası olalım. Onun bedeninde birleşelim. Hepimiz her birimiz o bedenin bir üyesi ve bir parçasıyız. Her durumda Mesih İsa, bedenin başıdır. Onu dinlememiz gerekiyor. O bizi doyurmak istiyor. Yola veya yatağa aç gitmemizi istemiyor. Bunun için canını verdi. Gurbette olduğumuz bu dünyada Rab İsa’ya bakarak adımlarımızı atarken bizi hiçbir şey Rab’den geri çeviremez. Hiçbir şey bizi Rabb’in sevgisinden ayırmaya gücü yetmez. O’na baktıkça yolunuzun aydınlandığını görebileceksiniz. Bize rehberlik etmesi için Kutsal Ruhu’nu gönderdi. Bu göksel yolculuğumuzda onun için yalnız değiliz. Onunla ve onun ruhuyla onun yardımıyla beraberiz”

REMZİ DİRİL VE AİLESİ İÇİN DUA EDİLDİ

Vaazın ardından birlikte dua edildi. Kiliselerin birliği, yurtlarını terk etmek zorunda kalan göçmenler, Ortadoğu’da barışın sağlanması ve Ortadoğu halklarının birliği için dua edildi. Kiliselerdeki genclerin imanda köklenmesi için dua edildi.  Kilise önderleri icin ise Hagop Minasyan tarafından dua edildi. Minasyan, Remzi Diril’in kayıp olan anne ve babasının bulunması için de dua etti. Duaların ardından Rabb’in Duası “Ey Göklerdeki Babamız” ilahisiyle hep birlikte seslendirildi. Katolik Kilisesi İstanbul Cemaati önderi Episkopos Ruben Tierrablanca Gonzalez katılanları kutsamasıyla toplantı sona erdi. 

Toplantının ardından katılımcılar sofrada birlikteliğini sürdürdü.

BİRLİK DUASI HAFTASI PAZAR GÜNÜ SONA ERİYOR

18 Ocak Cumartesi günü başlayan 2020 yılı Hristiyan Kiliseleri Birlik Duası Haftası’nın 6. Günü (bugün, 23 Ocak 2020 Perşembe) saat 18.00’de Meryem Ana Süryani Ortodoks Kilisesi  kilisesinde, 7. Günü (24 Ocak 2020 Cuma) saat 18.00’de Keldani Katolik Kilisesi’nde  yapılacak. 25 Ocak Cumartesi günü ise Feriköy Surp Vartanants Ermeni Kilisesi’nde kapanış toplantısı yapılarak 2020 yılı birlik duası haftası sona erecek.