Yaşadıkları Şırnak’ta, kapılarına gelen silahlı kişiler tarafında bilinmeyen bir yere götürülen ve 24 gündür kendilerinden haber alınamayan Hurmüz ve Şimuni Diril çifti hâlâ bulunamadı. İstanbul Keldani Kilisesi Rahibi Remzi Diril, anne ve babasının bulunması için duyarlılık çağrısında bulundu.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya köyünde yaşayan 71 yaşındaki Hurmüz Diril ve 65 yaşındaki Şimoni Diril’den 11 Ocak’tan beri haber alınamayan çiftin kaçırılmasıyla ilgili soruşturmaya gizlilik kararı getirilirken, arama çalışmalarına da kar nedeniyle ara verildi. Şimdiye kadar yapılan aramalarda da herhangi bir ize rastlanmadı.

Soruşturma kapsamında bugüne dek kayıp çifte dair sadece oğulları Bedri ve İstanbul Katolik Kilisesi Papazı Remzi Diril ile çiftle birlikte aynı köyde yaşayan tek kişi olan Epro Diril’in ifadeleri alındı. Anne ve babasının kaçırıldığını düşünen Remzi Diril, “23 gün oldu hiçbir haber yok. Henüz bize herhangi bir bilgi gelmedi, herhangi bir teyit yok” dedi.

Diril, halka duyarlılık çağrısında da bulunarak “Kim kaçırdıysa, nereden aldıysa, aynı yere tekrar bırakmasını istiyoruz. Yetkililerle iletişim halindeyiz. Onlar da imkanlarınca çalıştıklarını söylediler. Bölgeye kar düştüğü için oralarda aramalar imkansız.” dedi.

Remzi Diril, “2011’de köye gidip ilkbahar ve yaz aylarında yaklaşık beş ay orada kalmaya başladık. 2014’ten beri de köyde yerleşik olmaya başladık, anne ve babam o tarihten beri yaz kış hep köyde yaşıyor. Yazın köydeki hane sayısı beş altıya yükseliyor ama orada kalıcı olan anne, babam ve bir komşumuz” diyor.

Şimuni Diril’in amcasının torunları da 1994’ten bu yana kayıp. 1994 yılında 12 yaşında olan İlyas Diril ve 16 yaşında olan Zeki Diril’den gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştı. AİHM, Zeki Diril’in kaybolmasından devletin sorumlu olduğuna karar vererek Türkiye’yi oybirliği ile mahkum etmişti.