Hristiyan Haber tarafından duyurulan Trabzon’daki Santa Maria Kilisesi’nin mezarlığına geçtiğimiz ay gömülen Zehra Çolak’ın mezarının üzerine geçici olarak yerleştirilen haçın kimliği henüz belirlenmeyen kişi veya kişiler tarafın sökülerek yakılması Meclis gündemine taşındı.

Sabro Gazetesi’nin haberine göre Halkların Demokratik Partisi Mardin Milletvekili Tuma Çelik tarafından TBMM’ye soru önergesi verildi. Tuma Çelik önergesinin gerekçesinde söz konusu saldırının münferit olmadığına, Santa Maria Katolik Kilisesi’nin daha önce de saldırıya uğradığına, kilisenin kurşunlanmasına ve kilise Rahibi Andrea Santoro’nun ise 5 Şubat 2006’da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine dikkat çekti ve  saldırıların Trabzon’da yaşayan Hıristiyan cemaatinde tedirginlik yarattığını ifade etti. 

Çelik Meclis’e verdiği soru önergesinde yanıtlanması talebiyle şu soruları sordu:

  •  Söz konusu saldırıyla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Gözaltına alınan kimse var mıdır?
  •  Santa Maria Kilisesi’ne dönük daha önce yaşanan saldırılarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Kaç kişi hakkında işlem yapılmıştır?
  •  Türkiye’deki Hıristiyan ibadethane ve mezarlıklarına yönelik devam eden saldırıların önlenmesi için bir çalışmanız var mıdır?
  • Son 3 yıl içerisinde kaç kişi hakkında nefret suçundan dolayı işlem başlatılmıştır?

Sabro