Trabzon’da 18 Ocak’ta Santa Maria Katolik Kilisesi’nin mezarlığına gömülen Zehra Çolak’ın mezarının başına geçici olarak konulan tahta haçın yakılması üzerine Trabzon emniyeti soruşturmaya başladı. Trabzon Valiliği tarafından yapılan açıklamada mezar haçının yenisinin yaptırıldığı ve yerine konulacağı açıklandı. 

Trabzon Valiliği’nin açıklamasında “haç” sözcüğünün kullanımından kaçınılırken, haç yerine “mezar başlığı” ifadesinin kullanılması dikkat çekti. Valilik açıklamasında da olayda “iddia” olarak bahsedilmesine rağmen aynı cümle içerisinde “yerine yenisi yaptırılarak” ifadesinin çelişkisi de dikkatlerden kaçmadı. 

Trabzon Valiliği’nin açıklaması şöyle: “ Bazı basın ve yayın organlarında  “Trabzon’da Hristiyan mezarlığına saldırıda bulunulduğu” iddiası ile ilgili olarak;

Bahse konu mezarda herhangi bir tahribatın olmadığı sadece üzerinde bulunduğu iddia edilen ahşaptan yapılmış  mezar başlığının yerinde olmadığı tesbit edilmiş olup olayla ilgili il emniyet müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılmış eksik olan mezar başlığının yenisi yaptırılarak yerine konulmaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”