Trabzon Emniyet Müdürlüğü, Santa Maria Katolik Kilisesi’nin mezarlığına gömülen Zehra Çolak’ın mezarının başına geçici olarak konulan tahta haçın yakılması olayı ile ilgili olarak 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Yakalanan kişilerin alınan ifadelerinde gece karanlığında mezarlığa geldiklerini, üşüdükleri için ateş yaktıklarını, bu nedenle çevreden odun ve tahta parçası topladıklarını, kasıtlı olarak haçı alıp yakmadıklarını söylediği öğrenildi. Aile ise bu saldırının da kiliseye yapılan önceki saldırılar gibi hafif cezalarla üstünün kapatılmasından endişeli. 

ZANLILAR POLİSE YALAN İFADE VERDİ 

Zanlıların kendilerinden şikayetçi ve davacı olan Zehra Çolak’ın eşi Veysel Çolak’tan özür dileyerek yeni haç yaptırmak istedikleri, zanlıların bu isteğinin ve uzlaşma talebinin Çolak tarafından kabul edilmediği öğrenildi. 

Hristiyan Haber’in ulaştığı Veysel Çolak, zanlıların ifadelerinin kendisinden öğretilmiş bir ifade intibaı bıraktığını belirterek, “İfadelerinde cenaze törenine katıldıklarını söylemişler. Hâlbuki cenazeye eş, dost, akraba ve kilise üyeleri dışında kimse katılmadı. Yani tanımadığımız kimse yoktu.” dedi. 

Çolak eşinin mezarına yapılan saldırıyla ilgili olarak da “Eşimin mezarına yapılan saldırıdan sonra Trabzon Taksim Karakolu ve diğer Emniyet birimlerindeki görevlilerine görevlerini en iyi şekilde yapmaları nedeniyle kendilerine çok teşekkür ederim. Mezara yapılan saldırıdan sonraki açıklamalar Trabzon’da yaşayan ailemi ve biz Hristiyanları çok üzdü ve daha çok tedirgin olmamıza neden oldu. Önceki süreçlerde kiliseye yapılan saldırılardan sonra meydana gelen gelişmelerin sonucu zaten bizi çok tedirgin etti. Tek istediğimiz yaşadığımız bu toprağın hem üstünde hem de altında diğer insanlara uygulanan kendi inançlarını yaşama hakkını içeren Anayasal bir güvence sahip olmaktır.” dedi.