Trabzon’daki Katolik Kilisesi’ne ait mezarlıktaki mezarın haçının yakılmasının ardından Ankara’da da Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait mezarlıktaki Hristiyan mezarlarının tahrip edilmesi ve mermer haçların kırılması ile ilgili haberler gündeme düştü. 

Ankara’da yıllardır saldırıya uğrayan ve kırılmadık mezarı kalmayan Ortaköy Mezarlığı’nda son olarak da 19 mezar tahrip edildi. Önceki Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından yıllardır bakımsız bırakılan ve saldırılara karşı hiçbir önlem alınmayan mezarlık için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, haberin duyulmasının ardından mezarlıklar müdürlüğüne talimat verdi. Başkan Yavaş’ın talimatıyla harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, Ortaköy Mezarlığı’nda yakın zaman da tahrip edilen 19 mezarın yanı sıra önceki dönemde de saldırıya uğrayan  tüm  mezarların onarılması için çalışmaya başladı. 

MEZARLAR YENİLECEK, MEZARLIK BAKIMA ALINACAK

Hristiyan Haber’in Ankara Mezarlıklar Müdürlüğü’nden edindiği bilgiye göre mezarların onarılmasının yanı sıra Hristiyan mezarlığının bakımı ve peyzaj düzenlemesi de yapılacak, mezarlığın duvarları güçlendirilecek ve olası saldırıların önüne geçmek icin Hristiyan mezarlığı kısmına güvenlik kulübesi yerleştirilerek güvenlik görevlilerinin görevlendirilecek. 

MEZARLARA SALDIRAN 6 ÇOCUK YAKALANDI

Bu arada Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de mezarlara saldırı olayıyla ilgili harekete geçerek 19 Mezara ciddi şekilde zarar veren yaşları 16-17 olduğu iddia edilen 6 çocuğu gözaltına aldı.Ankara  Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “07 Şubat’ta Mamak Ortaköy Mezarlığı’nda bulunan Hristiyan mezarlarından bazılarına, mezar taşları kırılıp yerinden sökülerek zarar verildiği tespit edilmiştir. Ankara İl Jandarma Komutanlığınca yapılan araştırma neticesinde olayı 15 ve 16 yaşlarında 6 çocuğun gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. 11 Şubat’ta gözaltına alınan 6 çocuk, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmiş olup, soruşturma devam etmektedir.” denildi.