Türkiye’deki Protestan kiliseler ve Ermeni kiliseleri yönetim ve ruhani kurullarında yapılan COVİD-19 önlemleri ile ilgili görüşmelerin ardından ibadetlere devam etme kararı aldı. Pazar günü kiliseler açık olacak fakat hasta ve yaşlı üyelerin gelmemeleri istendi. 

Tüm dünyada çok hızlı bir şekilde yayılara Dünya Sağlık Örgütü tarafından yaygın salgın hastalık (pandemi) ilan edilen “Yeni Tip Korona Virüs” veya COVİD-19 ile ilgili Türkiye’de de ciddi önlemler alındı. Cumhurbaşkanlığı tarafından oluşturulan Korona Virüs Bilim Kurulu’nun görüşmeleri sonucunda tüm spor, konser ve konferans gibi toplu etkinlikler yasaklanırken Milli Eğitim Bakanlığı’na baglı tüm okul ve özel kurslarla tüm üniversitelerde eğitim ve öğretime ara verildi. COVİD-19’un özellikle 60 yaşın üstündeki insanları etkilenmesi nedeniyle kiliselerde de yaşlı, hasta ve hastalık şüphesi taşıyan kişilerin kiliseye gelmemesi ve evde ibadet etmesi çağrısı yapıldı. Bazi kiliseler de kiliseye gelmeyecek üyeleri için ibadetlerini Facebook veya online canlı yayın uygulamaları üzerinden canlı yayınlamaya hazırlanıyor.

KİLİSELER DEZENFEKTE EDİLDİ

Protestan kiliseleri de Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Korona’ya karşı 14 önlem başlıklı bilgi broşürüne uygun olarak dezenfekte edildi.Kiliselerin girişlerine el dezenfektanı konulacağı ve kilise üyelerinin kilise toplantısının öncesinde 20 saniye boyunca ellerini sabunla yıkamalarının teşvik edileceği öğrenildi. Kilise üyelerinin girişte el sıkışmamaları ve öpüşmemeleri istendi. Ayrıca, Kadıköy Belediyesi de Kadıköy Uluslarası Topluluğu’nu kilise önderlerinin isteği üzerine tamamen dezenfekte etti. Beyoğlu Meryemana Süryani Kadim Kilisesi  de Beyoğlu Belediyesi tarafından dezenfekte edildi.

SEVGİ SOFRALARI VE SEVGİ ÇAYLARI KALDIRILDI

Kilise ibadetinin ardından düzenlenen sevgi sofraları ve sevgi çayları, salgının yayılmasını önlemek için kaldırıldı.   Kilise ibadetinin ardından toplu olarak bir arada bulunulmaması istendi. Ayrıca Rabbin Sofrası’nda dokunulan kutsanmış ekmek parçasının alınması, diğer ekmeklere dokunulmamamsı istendi.

Protestan Kiliseler Derneği başkanı ve Yaşam Aile Kilisesi önderi Ali Kalkandelen yaptığı açıklamada, Yaşam Aile Kiliseleri’nin Sağlık Bakanlığı’nın aksi yönde herhangi bir kararı bulunmadığı sürece toplanmayı sürdüreceğini söyledi. Kalkandelen açıklamasında, “Toplantıları aynı zamanda canlı yayın aracılığı ile Facebook üzerinden de yayınlayacağız. Bunu yarın hem Sancaktepe de (11:30) hem de Üsküdar da (15:00) yapmaya çalışacağız. Eğer grip-nezle belirtileriniz varsa toplantıya katılmamanız iyi olur. Ama her durumda lütfen eskisi gibi sarılmalar, öpüşmeler hatta tokalaşmaktan bile sakının. Bu korkudan dolayı değil ama eğer bir etkilenme varsa birbirimize bulaştırarak daha fazla artmasına sebep olmayalım. Kendi kişisel hijyenimize dikkat edelim. Hapşırırken, öksürürken ağzımızı kapatalım. Bazı kardeşlerimizde bizde olduğundan daha fazla korku olabilir. Veya kalabalığa, hatta kiliseye katılmak istemeyebilirler. Kimse kimsenin imanını bu konuda sorgulamasın ve suçlamasın. Lütfen aramızda böyle olan kardeşlerimize karşı saygılı olalım.” dedi. Kalkandelen, kilise üyelerinden korku ruhuna teslim olmamalarını istedi.

ERMENİ VE SÜRYANİ KİLİSELERİ DE İBADETE DEVAM EDECEK

ERmeni Patrikhanesi’nin aldığı kararla Ermeni kiliselerinde de ibadete devam edileceği acıklandı. Cemaatinin çoğunluğunun 60 yaş üstü olduğu Ermeni kilisesinin bu kararı sosyal medyada eleştirilere neden olurken Ermeni PATRİKHAnesi Ruhani Kurul başkanı başrahip Tatul Anuşyan sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada salgın döneminde daha çok morale, duaya ihtiyaç olduğunu belirterek kiliselerin savaş zamanında bile kapanmadığını anımsattı. Anuşyan “ibadet durmamalı” dediği açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Önlem amaçlı okullar tatil, Üniversiteler tatil, ancak insanlar tatil planları yapıp toplu olarak bir yerlere gidiyor… Toplu ulaşım araçları yine dolu… AVMler dolu… Cenaze törenlerinde katılım yüksek… Hiç virüsü düşünen yok… Hayatında birkaç kez kiliseye gidenler ise “Toplu ibadetlere ara verilsin” diyor… Ben bu tezatı anlamlandıramadım… Yetkili merciler gerekli açıklamaları yapıyor ve önlemler alınıyor… Turkiye’de Camiler açık… Dünyada ibadethaneler açık….. Diğer yandan, kimseyi de zorla ibadete götürmüyorlar… Kiliseler açık olmalı, ibadet durmamalı. Katılmak isteyen katılır, katılmanın doğru olmadığını düşünen de katılmaz… Sağlıklı günler…”

Ankara ve İzmir’deki kiliseler de İstanbul’daki kiliseler de benzer önlemleri alarak, üyelerini COVİD-19 ile ilgili uyarılar hakkında bilgilendirdi. İzmir’de “Risk grubunda olanlar yani yaşlılar, bağışıklık sistemi güçsüz olanlar ve hasta olanların kilise toplantısına katılmamalarını tavsiye ediyoruz.” duyurusu yapıldı.