Kiliseler de diğer ibadethaneler gibi toplu ibadete ara verdi. Ortodoks ve Katolik Kiliselerinin binalarında sadece ruhaniler tarafından ibadet yapılarak kilise binaları açık tutulurken, yürürlükteki mevzuat nedeniyle kilise inşa edemeyen Protestan kiliselerinin üyeleri de evlerinde ibadet ediyor. Kilise üyeleri birlikte ibadet etmek icin teknolojinin sagladığı olanakları kullanıyor.

KİLİSELER DERNEKLERLE BİRLİKTE KAPATILDI
COVİD-19 salgınının tüm dünyayla birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alması ve virüsün türkiyede de yayılmaya başlaması üzerine hükümet tarafından alınan önlemlere kiliseler de katıldı. Türkiye’deki mevzuata göre devlet tarafından “kilise tüzel kişiliği” tanınmadığı için kiliseler tüzel kişilik kazanmak için vakıf ve dernek kurarak mal edinme ve faaliyetlerini yasal çerçevede sürdürmeye yönelmek zorunda kalıyor. Türkiye’deki özellikle Protestan kiliseleri, bu şekilde faaliyet gösteriyor. İçişleri bakanlığı tarafından COVİD-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında tüm dernek ve vakıfların toplu faaliyetleri askıya alınmasıyla birlikte, kilise tüzel kişiliği olamadığı için dernek ve vakıf tüzel kişiliği almak zorunda kalan Protestan kiliselerinin ibadetleri de yasaklanmış oldu.

TOPLANTI UYGULAMALARI, KİLİSEYE UYARLANDI
Yasaktan önce de kilise üyelerinin sağlığını gözeterek pazar ayinlerini ve diğer kilise toplantılarını iptal ederek küçük gruplar veya internet üzerinden online olarak birlikte ibadet etme seçeneklerini değerlendirerek denemelere başlamıştı. Kararın ardından kiliseler, pazar ibadetlerini, Kutsal Kitap çalışmalarını ve diğer ibadetlerini iptal ederek internet üzerindeki toplantı programları aracılığıyla birlikte ibadet etmeye başladı. Bazı kiliseler ise Kutsal Kitap okumaları ve vaazları ses kayıtları halinde kilise WhatsApp grupları üzerinden üyelerine ulaştırmaya başladı. Kilise üyeleri de aynı şekilde dua konularını paylaşarak salgının durması ve birbirleri icin dua etmeye başladı.