Türkiye’deki Protestan ve Ermeni kiliselerinde 12 Nisan’da yapılması gereken Paskalya (Diriliş) Bayramı kutlamaları iptal edildi. Ermeni kiliselerinde ruhanilerin yapacağı Paskalya ayini internetten canlı olarak yayınlanacak, ayine COVİD-19 salgını nedeniyle alınan önlemler dolayısıyla cemaat alınmayacak. Paskalya’yı diğer kiliselerden bir hafta sonra kutlayan ve bu yıl normal koşullarda 19 Nisan’da kutlaması beklenen Süryani Kadim Kilisesi’nde ise henüz iptal ile ilgili bir karar alınmadığı, kilise yönetiminin ilk toplantısında bu konunun gündeme alınacağı öğrenildi. 

İstanbul’daki 15 Protestan Kilisesi’nin ortaklaşa düzenlemeyi planladığı Paskalya Kutlaması, COVİD-19 Salgını nedeniyle iptal edildi. Paskalya Kutlaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafında Yenikapı Etkinlik Alanı’nda yer alan Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nin kiliselere tahsis edildiği öğrenilirken, kutlama komitesi tarafından toplum sağlığı nedeniyle yaklaşık bin katılımcının beklendiği kutlamaların iptaline karar verildi. Ankara ve İzmir’deki Protestan kiliselerinde de Paskalya kutlamaları iptal edilerek, online kutlama yapılması kararlaştırıldı.

Foto:Vatican Radyosu

Protestan Kiliseleri’nde her kilise Paskalya’yı nasıl kutlayacağına kendisi karar verilecek. Kiliselerin önemli bir kısmı iki haftadır ibadet için uyguladığı online toplantı programları aracılığıyla topluluk üyelerinin uzaktan katılımıyla Paskalyayı kutlamayı düşünüyor. 

Hristiyan Haber’in telefonla ulaştığı Türkiye Ermenileri Patriği Patrik Sahak Maşalyan, Patrikhane’ye bağlı tüm kiliselerde Paskalya (Surp Zadig) kutlamasının cemaat olmadan, sadece ruhanilerin katılımıyla gerçekleştirileceğini ve kutlamaların cemaatin online katılımı için internetten yayınlanacağını açıkladı.

Hristiyan Haber’in yine telefonla ulaştığı Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi Meryem Ana Metropolitlik Kilisesi yetkilileri de Süryani kiliselerinin diğer kiliselerden bir hafta sonra Paskalya kutlaması yaptığını belirterek bu yılki kutlamalarını durumu ve akıbeti ile ilgili henüz bir karar alınmadığını söyledi.