Çok kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını nedeniyle Türkiye’de de salgının yayılmasını yavaşlatmak ve engellemek için alınan önlemler, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayıp evde kalan yurttaşlar arasında kilise üyeleri de var. Kiliselerde toplu olarak ibadet edilmesi yaklaşık bir aydır yasak. Pek çok kilise yasaktan önce de önlem amacıyla toplu ibadeti durdurmuş ve internette toplantı uygulamamları aracılığıyla ibadete başlamıştı. 

Hristiyanlığın iki büyük bayramından biri olan Paskalya (Diriliş) Bayramı  Protestan ve Katolik Kiliselerinde geçtiğimiz pazar günü kutlandı. Ortodoks kiliselerinde ise bu pazar kutlanacak. Paskalya bayramı kutlamaları da COVİD-19 salgınından olumsuz etkilendi. Bu durumu ve Hristiyanların bu yıl Diriliş Bayramı’nı nasıl kutladıklarını kilise önderlerine sorduk. 

O’NUN DİRİLDİĞİ KESİNDİR

Muğla Yaşam Irmağı Kilisesi Pastörü Durmuş Tünel

Muğla Yaşam Irmağı Kilisesi Pastörü Durmuş Tünel, bu yılki Diriliş Bayramı  için kiliselerinde hiçbir hazırlık yapılmadığı ve bayramı birlikte kutlamak üzere davetliler olmadığından kutlamalarında geçen yıllara göre daha az heyecan olduğunu söyleyerek “Bir arada olamamak tam bayram sevincini hissettirmedi.” dedi. 

Yaşam Aile Kilisesi Pastörü Ali Kalkandelen de, bu yıl kiliselerindeki Diriliş Bayramı kutlamalarında bir arada olamamak ve bayram sevincini birlikte, yan yana, omuz omuza paylaşmamanın bir burukluk verdiğini belirterek, “Bizler kilise olarak normalde sabah birlikte kahvaltı yapar sonra toplantımızı yapardık. Bu sene böyle olmadı ne yazık ki.” dedi.  Kalkandelen,  tüm bu olumsuzluklara karşın, Diriliş Bayramı’nın özünde bir değişiklik olmadığını dile getirerek, “bizim nasıl ve hangi koşullarda kutladığımız bir yana O’nun dirildiği kesindir. Zaten bunu kutluyoruz. O dirilmiştir ve sonsuza kadar da diridir.” dedi. 

İstanbul Şişli’de ibadetlerine devam eden İsa Mesih’in Dirisu Kilisesi de Diriliş Bayramı kutlamaları sırasında sırasında burukluk hissedenlerden. Hristiyan Haber’in sorularını yazılı olarak yanıtlayan kilise yönetimi, kiliselerin dışında, kardeşlerden ayrı evlerde ailelerle Paskalya Bayramını kutlamanın Türkiye’deki kilise tarihinde bir ilk olduğunu belirterek, bunun burukluk yaşattığını söyledi. İsa Mesih’in Dirisu Kilisesi, “Diriliş Bayramı bizim en önemli bayramımız, sevinç nedenimizdir. Bu sevinci kardeşlerimizle birlikte topluca kutlamak, birbirimizi selamlamak, kucaklaşmak, teşvik etmek bizim için zevklerin en büyüğüdür. Bu sene bunları yapamıyor olmamız bayram sevincimize biraz gölge düşürdü. Halbuki bu bayramı topluca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı büyük bir kongre merkezinde kutlama imkanı da bulmuştuk ve çok büyük bir tanıklık yapma ve insanlara güçlü bir mesaj verme fırsatımız vardı.” dedi. 

ETKİNLİKLER TATMİN ETMEDİ

Diyarbakır Kilisesi Önderi Ahmet Güvener

Diriliş Bayramı’nın buruk kutlanması sadece İstanbul ve Muğla ile sınırlı değil. Diyarbakır Kilisesi’nde de Diriliş Bayramı’nın aynı hislerle kutlandığını belirten kilise önderi Ahmet Güvener, her yıl Diyarbakır Kilisesi olarak en az iki ay öncesinden bayram hazırlığına başladıklarını belirterek, “Tiyatrolar, tanıklığı kim verecek, kim yönetecek kim vaaz verece çok büyük bir heyecan yaşıyorduk. Ama bu bayram bunlardan uzak kaldık ve buruk ve tatmin olmadığımız etkinlikler yaptık. Ama yine de Rabb’in dirilişi bizim için büyük bir umut ve sevinçtir.” dedi. 

İstanbul Çekmeköy’de ibadetlerine devam eden Kurtuluş Müjdesi Kilisesi önderi Hakan Yıldırım ise “Kardeşlerle bir arada olup, Paskalya’yı tek bir yürekle kutlamayı heyecanla bekliyordum. Ayrıca İsa Mesih’in ölümü ve dirilişi konusu çevremizdeki insanlara Müjde’yi iletmek için yeni bir fırsat yaratacağından dolayı heyecanlıydım.” diyor. Fakat Yıldırım, bu beklentilerinin gerçekleşmemesi nedeniyle umutsuz değil. “Neyse ki teknolojik imkânlar var. Bu imkânlar aracılığıyla Paskalya toplantımızı yapmamıza fırsat oluştuğu için ve fiziksel olarak olmasa da ruhsal olarak bir arada olmamıza herhangi bir engel olmayacağı için mutluyum.” dedi. 

İstanbul Protestan Kiliseler  Vakfı Ruhani Önderi Carlos Madrigal Diriliş Bayramı kutlamalarının bu yıl online olarak yapılmasını olumlu olarak görenlerden. Madrigal, bu yılki kutlamaların gelenek veya alışkanlıklardan sıyrılarak öze odaklandığını belirterek şunları söyledi: “Bu yılki kutlamalar  her zamankinden daha anlamlı oldu, çünkü aslında Paskalya Bayramı olarak bilinen bu bayramın doğrusu DİRİLİŞ BAYRAMIDIR. Yani Mesih İsa ölümden dirilerek herkese ölüm durumunda ve ölüm sonrası için umut olduğunu, elle tutulur bir şekilde herkesin gözlerinin önüne serdi.“

Tüm bu buruk kutlamaların yanı sıra bu yıl ki kutlamaları büyük bir coşkuyla kutladıklarını ve teknolojinin getirdiği imkanların kilisenin imkan ve kapasitesini de büyüttüğünü belirten kiliseler de var. Ankara ve Denizli’de ibadetlerini sürdüren Mesih’in Kilisesi de bunlardan biri. Kilisenin önderi İsmail Serinken “Umutsuzluğun ve ölüm korkusunun kol gezdiği bu dönemde Mesih’in dirilişini kutlamak ve sağlamış olduğu yaşam üzerinde düşünmek herkes için sevinç ve güven vericiydi… Tüm bu sınırlandırmaların gölgesinde kilisenin bir bina veya yer olmadığını yeniden hatırlıyor ve fark ediyoruz.” dedi. Diriliş bayramını canlı yayınla kutladıklarını belirten Serinken, katılımdan da oldukça memnun, “Katılım hiç olmadığı kadar yüksekti ve böyle bir kalabalığı zaten kilise binamızın ağırlaması mümkün değildi. Cemaatimiz de genel olarak huzurlu, umutlu. ” dedi. 

MEKANIN DEĞİL, DİRİLİŞİN SEVİNCİ

Mesih’in Kilisesi önderi İsmail Serinken

Diriliş Bayramı’nı online olarak kutlayan kiliselerden biri de Muğla Yaşam Irmağı Kilisesi oldu. Kilisenin Pastörü Durmuş Tünel, Diriliş Bayramı’nı Zoom uygulaması üzerinde toplantı yaparak kutladıklarını belirterek kutlamanın içeriği ile ilgili şu bilgileri verdi: “İlahiler söyleyip şükürler sunduk. Diriliş mesajı paylaştık. Birbirimizin bayramını kutlayarak selamlaştık.” Tünel, kutlamalar sırasında Topluluk olarak çok olumsuz ve karamsar olmadıklarını belirterek “Çoğu aile yumurtasını boyadı, Paskalya çöreği ve kurabiyesi pişirenler oldu. Mekanın değil ama dirilişin sevincinin yüreğimizde daima yaşanmasının önemli olduğu vurgulanarak sevinç konusunda birbirimizi teşvik ettik. “ dedi. 

Yaşam Aile Kilisesi önderi Ali Kalkandelen

Yaşam Aile Kilisesi, topluluğunu günler öncesinden Diriliş bayramının bu yıl online olarak kutlanmasına hazırladı. Kilise önderi Ali Kalkandelen, günlerce öncesinden topluluğu Dirilişin anlamı ve yüreklerini buna hazırlamalarını konusunda teşvik ettiklerini belirterek, “Kilise olmanın anlamı konusunda da konuştuk ve kendi başlarına da Dirilişin anlamını yaşayıp sevincini deneyim edebileceklerini ifade ettik. Diriliş pazarında da canlı yayın aracılığıyla normalden daha da kısa bir toplantıyla kutladık.” dedi. Bu hazırlıklar sonrasında düzenlenen online Diriliş bayramı kutlamalarına gelen tepkilerin pozitif olduğunu belirten Kalkandelen “Mutlaka sanal bir toplantı ile gerçek bir toplantı aynı değildi herkes için. Ama farklı yerlerde olmamıza rağmen yüreğimizin bir olduğu açıktı.” diye ekledi. 

“BİR ARAYA GELME DİSİPLİNİ KAYBOLDU”

İsa Mesih’in Dirisu Kilisesi de kilise olarak Diriliş bayramını ailelerle  birlikte kutlayabildiklerini belirterek, online yapılan kutlama ile ilgili şu bilgileri verdi: “Kilise önderliği, İncil’den İsa Mesih’in dirilişi konulu bir bölümü çalışmamız için kilise üyelerine mesaj olarak gönderdi. Bununla birlikte sokağa çıkma yasağı olduğundan hizmetkar bir kardeşimiz kendi evinden canlı tapınma ve vaaz hizmeti yaptı ve bu yayın kilisemizin Facebook ve Instagram sayfalarında canlı olarak yayınlandı.” 

İsa Mesih’in Dirisu Kilisesi Önderi Bedri Peker

İsa Mesih’in Dirisu Kilisesi tarafından kilisenin sosyal medya hesaplarından yapılan bu tören, topluluğun önemli bir bölümü tarafından canlı yayından takip edildi. Kilise yönetimi “Fiziken olmasa da ruhça birlikte olarak bu bayram gününde güzel bir tapınma ve Rabb’i yüceltme zamanı geçirdik.” dedi. Kilise cemaatinin ilk önce bu yeni durumu yadırgadığını belirten kilise yönetimi  “Özellikle kilisemizin ibadet saatinde bir araya gelme disiplinimizin bu bayram sabahında kaybolması cemaatimizin beraberliğini etkiledi.” dedi. Fakat cemaatin gün içinde bu yeni duruma uyum sağladığını   belirten kilise yönetimi “Ancak bir araya gelemesek de birçok kardeş gün içinde telefonla birbirini arayarak bayram kutlaması yaptı. Sosyal medya ve telefon mesajlaşma uygulamaları üzerinden bayram sevincimizi yansıtan ayet paylaşımları ve kutlama mesajları gönderildi. Gene gün boyunca internete erişim imkanı olan kardeşlerimiz hem bizim hem de diğer toplulukların sosyal medya kanalları üzerindeki vaaz paylaşımlarını takip ederek bu günü dolu dolu geçirmeye çalıştı.” bilgilerini verdi. 

İstanbul Çekmeköy’deki Kurtuluş Müjdesi Kilisesi’ndeki kutlamalar da Şişli’dekinden farklı olmamış. Pastör Hakan Yıldırım, Paskalya toplantılarını Facebook ve Instagram üzerinden canlı yayınla yapabildiklerini belirterek Müjdeleme için de yine canlı yayın aracılığıyla fırsat bulduklarını söyledi. 

“HRİSTİYAN HAYATI BİR TOPLULUK HAYATIDIR”

Diyarbakır Kilisesi’nde de durum Istanbul’daki kiliselerden farklı değildi. Buradaki kutlamalar hakkında bilgi veren kilise önderi Ahmet Güvener “kardeşlerin hepsi yine giyimleri kuşamlarıyla hazırlık yaptılar. Bir birbirlerini arayıp bayramlarını kutladılar. “ dedi. Fakat cemaatin tümü kutlamalarda tam bir sevinç içinde olamamış.  Güvener, “Bir kızkardeşimiz telefonda çok duygulu bir şekilde ben kendimi iyi hissetmiyorum. Bu bayram bayram gibi değil dedi. Kilisede de buruk bir sevinç vardı. Ama dediğim gibi buruk da olsa umut ve sevinç yaşanıyordu aralarında. “ dedi. 

İstanbul Protestan Vakfı ruhani önderi Carlos Madrigal

Paskalya Bayramı’nı diğer kiliselerden farklı olarak kutlayan kilise ise İstanbul Protestan Vakfı Kiliseleri oldu. Kutlamalar hakkında Hristiyan Haber’e bilgi veren vakıf ruhani önderi Carlos Madrigal, sokağa çıkma yasağı nedeniyle İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve Maltepe Kaymakamlığı’nın izniyle Cumartesi günü merkez kilise binalarında özel bir Paskalya Bayramı ayini yaparak bunu kayda aldıklarını söyledi. Yapılan bu kayıt ise Pazar sabahı saat 11:00’de ve öğleden sonra 14:00’te canlı yayın olarak çeşitli sosyal medya araçlarıyla tüm kilise üyelerine ve ilgi duyanlara sunuldu. Bu yayınları binden fazla kişi seyretti. Hristiyan hayatının bir topluluk hayatı olduğunu vurgulayan Madrigal, “İncil’in önemli bir teşviği, “birbirlerinizi kutsal öpüşle selamlayın” şeklindedir. (Rom.16:16; 1Ko 16:20; 2Ko 13:12; 1Ti 5:26). İnsan arası sıcak ilişkilerinin aynı ortamda yaşanmasının (sarılarak, tokalaşarak vs.) ruhsal bir boyutu var. Herkes gibi, bunu yaşamamanın eksikliğini hissediyoruz, maalesef. “ dedi.