Open Doors’un raporuna göre, Sahra altı Afrika’da inançları nedeniyle baskı ve zulüm gören yüz binlerce Hristiyan şimdi de COVID-19 salgınıyla mücadele için  uygulanan kısıtlamaların yükünü taşıyor.

Raporda, bölgede virüslere karşı zayıf beş ülkenin dördünde Hristiyanların COVID-19 salgını nedeniyle “şimdi iki kat daha savunmasız” oldukları kaydedildi. 

World Watch Research tarafından yapılan araştırmanın  verilere göre, Sahra altı Afrika’da virüse karşı en savunmasız olan ülkeler ile Hristiyanların İsa’yı takip etmek için en fazla baskıya maruz kaldıkları ülkeler (Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya, Sudan ve Kamerun) arasında doğrudan bir ilişki olduğunu” gösteriyor. Rapora göre Salgın “inananların inançlarına karşı ayrımcılık yapmaları, sömürülmeleri ve saldırılara karşı saldırıları için daha fazla olanak sunuyor”.

22 yaşında Etiyopyalı yeni Hristiyan olmuş bir gencin durumunun örnek olarak verildiği raporda, Mesih’e iman eden gencin  kararını hem ailesine hem de kabilesine ihanet olarak gören ailesi tarafından evden kovularak diğer inananlara sığındığı anlatılıyor. Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Etiyopyalı gencin yaşam mücadelesi çok daha zor hale geldi. Yeni imanlı genç şu anda yemek için yeterli yiyecek bulmakta zorlanıyor.

Kuzey Nijerya’da da durum bundan farklı değil. Yerel bir kilise görevlisi olan John John Hayab, “İnancımız nedeniyle zulümle ve küresel bir salgınla karşı karşıyayız. Sıkıntımız bir iken iki oldu. ” diyor.

Bölgede  Boko Haram, IŞİD ve Fulani gibi terör örgütlerinden kaçanların sığındığı ve kapasitesinin çok üstünde insanın yaşadığı mülteci kamplarında da yiyecek ve yaşamsal malzeme sıkıntısı yaşanıyor. Üstelik COVİD-19 salgını ortamında bile Hristiyanlara yönelik saldırılar durmadı. Rapora göre Somali, Uganda ve Nijer’de aşırılık yanlıları, Hristiyanları salgına neden olmakla suçluyor.

Raporda Bölgedeki Şeriatla yönetilen hükümetlerin de Hristiyanlara altı kat daha az oranda yardım yaptıkları açıklandı. 

Tüm bunlara rağmen, zulüm gören ve savunmasız Hristiyanlar inançlarını korumaya devam ediyor. (Christian Post)