COVID-19 salgınının Protestan Kiliseler ve üyeleri üzerinde etkisi büyük.

Çin’de 23 Ocak’tan bu yana, neredeyse tüm kiliseler tüm büyük toplantılarını askıya aldı. Tamamı olmasa da toplulukların birçoğu internette toplanmaya yöneldi. Bu durum, bu toplulukları daha da büyük “görünmezliğe” doğru iten sorunlar yarattı. Asianews Haber Ajansına konuşan Doğu Çin’de bir Protestan kilise görevlisi “Salgın bir veya iki yıl devam ederse, büyük kiliseler yavaş yavaş gözden kaybolabilir. Bence gelecekte, görünürde bir kilise yerine bir inançlı bir topluluk daha fazla önem kazanacak” dedi.

China Christian gazetesine konuşan Pastör L. kiliselerin toplanmamasının yarattığı sorunların başında finansal sorunlar geldiğini söyledi. “Kilise üyeleri artık bir araya gelemedikleri için bağış ve ondalık toplamak imkansız hale geldi. Birçok topluluk, özellikle de büyük topluluklar, toplantı yerleri ve ofisler için kira ödemek zorunda, bu durum bir yıl boyunca devam ederse, büyük maddi sorunlar olacak” dedi.

Bu durum genellikle daha küçük alanlara ihtiyaç duyan ve masrafları daha düşük olan küçük toplulukları şimdiye kadar çok fazla etkilemedi. Acil durum önlemleri gevşetildiğinde de üyeleri on veya daha az kişiden oluşan gruplar halinde bir araya gelebildi. Büyük kiliselerin ise böyle bir imkanı bulunmuyor. 

İNTERNET TOPLULUKLARI REHAVETE SÜRÜKLEYEBİLİR

Çindeki kiliselerin görünmezlik tehlikesinin ikinci nedeni ise çevrimiçi dini hizmetlerin yaygınlaşması. Gazeteye konuşan Pastör X’e göre, acil durum kaldırıldıktan sonra bile, insanlar normal hayatlarına geri dönmek için mücadele edecekler. “İbadet etmek için interneti uzun süre kullandıktan sonra, insanlar daha rahat, daha kolay takip edilen, hassasiyetlerine daha yakın olan bu online ibadet etme yöntemini tercih edebilirler. Bazı kişiler (günde on taneye varan oranda bile) çeşitli liturjideki kilise toplantılarını takip ettikten sonra, ihtiyaçlarına en uygun çevrimiçi topluluğu bulacaktır. Sonuç olarak, bazı gruplar üyelerini kaybedebilir, bazı üyeleri ise çevrimiçi kalmayı tercih edebilir.” dedi. Pastör X, birçok toplulukta için çevrimiçi toplantılara katılımın üyelerin yüz yüze bir araya geldiği zamanın yarısı olduğuna dikkat çekiyor.

KİLİSE HASTALARA YARDIM EDEMİYOR

“Görünmezlik” tehlikesinin üçüncü bir unsuru ise, kiliselerin önleme ve iyileştirme üzerinde çalışamaması nedeniyle kilisenin tanıklığının daha az görünür olması. Pastör L. Orta Çağ’da kiliselerin salgın hastalıklar sırasında çok aktif olduklarını ve toplumda önemli hizmetler sunduğunu belirterek, “Şu anda bu gibi salgınlarda temel olarak devletin ve toplumun önleme ve kontrol gücüne güvenilmekte.” dedi. 

Ancak Asianews Haber Ajansı’na konuşan üç kilise lideri de  salgının “birçok Hristiyanı imana susatacağını  ve daha fazla duaya yönelteceğini” kabul etse de bunun çeşitli topluluklarda sadık imanlı sayısında gözle görülür bir artışa yol açacağından emin değiller. Bu tahminlerin sonucu, acil durum sona erdiğinde daha belirgin hale gelecek.

Asia News