Radio Shema’nın İnstagram canlı yayınında Soner Tufan’ın konuğu olan Ankara Kurtuluş Kiliseleri Başpastörü ve Protestan Kiliseler Derneği’nin eski başkanlarından Pastör İhsan Özbek, Covid-19 salgınının Tanrı’nın cezası olduğuna dair ifadelerin doğru olmadığını belirterek, “Tanrı 3 milyon insanın ölmesini istemiyor. Bunu diyen insanların Tanrı’ndan haberi yok. Tanrı insanları kurtarmak istiyor.” dedi. 

HRİSTİYAN TEOLOJİSİ AÇISINDAN TUTARSIZ

Radio Shema’nın İnstagram canlı yayınında Soner Tufan’ın sorularının yanı sıra izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Pastör Özbek, yaklaşık 3 milyon insanın yakalandığı ve yüzbinlerce insanın da yaşamını yitirmesine neden olan COVİD-19 ile ilgili bir soru üzerine, bu salgının ülkemizde olduğu kadar batıdaki bazı Hristiyan din adamları tarafından da “Tanrı’nın cezası” olarak tanımlanmak istendiğine dikkat çekerek, bu iddiaların Hristiyan teolojisi açısından tutarsız ve Kutsal Kitap’a aykırı olduğunu söyledi. 

Özbek İnstagram canlı yayınında, “Bu salgın Tanrı’nın cezası değil. Tanrı insanları kim vurduya gidecek şekilde cezalandırmaz. Günahın veya suçun elbette bir cezası vardır. Diyelim ki birisi hırsızlık yaptı, suç işledi. Bu suçtan yakalanan hırsız ve onun ailesi, hem hırsız hapiste olacağı hem de toplum tarafından hoş karşılanmayacakları için olumsuz etkilenir. Fakat bu hırsızın işlediği suç veya günahtan dolayı aşağı mahallede olayla hiç ilgisi olmayan bir kişi etkilenmez. Bu Tanrı’nın cezalandırma yöntemine aykırı” dedi. 

“İYİLİĞİ MÜJDELEMEMİZ GEREK”

Özbek konuşmasında Hristiyan teolojisine dayanarak verdiği örneklerde Tanrı’nın salgın veya  kitlesel olaylarla ilgili olarak da şunları söyledi: “Tanrı iyidir ve bu iyiliği bizim hayatımızda görüyoruz. Tanrı’nın cezalandırması tabii ki kitlesel şekilde insanların üzerine gelmiyor. Tanrı iyiliğini açıklayarak insanların kurtulmasını istiyor.” Pastör İhsan Özbek, Hristiyanların iyiliği müjdelemesi gerektiğini belirterek, “İnsanlar günahlarıyla yargılanacaklar ama bu yargı gününde olacak. Brezilyada bir kilise sokakları çıkıp sosyal mesafeyi de koruyarak diz çöküp dua etmişti. Bizim de bunu yapmamız lazım. Tanrı başka insanlar için de bizi şefaat etmeye yönlendiriyor. Hastalığa karşı dua etmeliyiz. Çevremizdeki insanlara tanıklık etmeliyiz. Onlara sevincimizi göstermeliyiz.” dedi.  

Özbek başka bir soru üzerine de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın COVİD-19 için icraatlerinin çok doğru olduğunu belirterek, “Bu süreçte bazı hataları olsa da çok iyi bir şekilde yönetti.” Şeklinde konuştu.