Süryani Cemaatinin yetiştirdiği önemli isimlerden birisi olan İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cercis Murat Dilmener, yakalandığı COVİD-19 nedeniyle 78 yaşında hayatını kaybetti.  Dilmener’in önlemler nedeniyle Topkapı’daki Süryani Kadim Mezarlığı’na kilisede tören olmadan defnedileceği öğrenildi. 

EŞİ VE KARDEŞİ DE ENFEKTE OLDU

İstanbul Tıp Fakültesi’nde binlerce doktorun yetişmesine katkı sağlana Prof. Dr. Cercis Murat Dilmener maddi imkanı olmayan hastaları ücretsiz tedavi ettiği için ‘Yoksulların doktoru” olarak da bilinen ve bu nedenle 2004 yılında hakkında soruşturma başlatılan Dilmener’in yaşamını yitirmesi Süryani cemaatini ve tıp camiasını yasa boğdu. Mardin’in “Murat Amcası” İç hastalıkları uzmanı Dilmener, İstanbul Tıp Fakültesi’nden emekli olmuştu.

Prof. Dr. Cercis Murat Dilmener, 37 gün önce kendisine bulaşan koronavirüs nedeniyle 1 aydır yoğun bakımda tedavi görüyordu. Dilmener’in eşi ve kardeşi de koronavirüs tedavisi görüyor. 

Dilmener’e COVİD-19 tedbirleri nedeniyle kilisede dini tören yapılamayacağı, cenazesinin 5 Mayıs Salı günü sadece aile üyelerinin katılımıyla Topkapı’daki Süryani Kadim Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi. 

YOKSULLARI ÜCRETSİZ TEDAVİ ETTİĞİ İÇİN YARGILANDI

2004 yılında Dilmener’e 135 arkadaşıyla birlikte, yoksul hastaları hukuka aykırı şekilde ücretsiz tedavi ettiği gerekçesiyle soruşturma açılmış, Profesörlerden, tedavi masrafını ödemeleri istenmişti. Hastanenin döner sermaye gelirleriyle zor durumda olan hastaları tedavi ettiğini söyleyen doktorlar konuyu yargıya taşımış, Yargıtay da hocaların bu paraları fakir hastaların tedavisi için kullandıklarına karar verip dosyayı kapatmıştı.