Gümüşhane’nin eski adı Xársera olan ve 1919 öncesinde önemli bir Rum nüfusun yaşadığı Yeşildere köyünün Sığırlı Mahallesi’nde bulunan tarihi Rum Ortodoks Kilisesi, define avcılarının kaçak kazıları nedeniyle son beş yılda hızlı bir şekilde tahrip edildi. 

Sağlam taş mimarisiyle zamana meydan okuyarak yakın zamana kadar sağlam bir şekilde günümüze ulaşmayı başaran Rum Ortodoks Kilisesinin hem içinde, zemini kazarak hazine arayan hem de bahçesindeki mezarları kazarak soymaya çalışan defineciler, aradıklarını bulabilmek için tüm kiliseye kazarak zarar verdi. Kazılarla yetinmeyen gözünü para hırsı bürümüş defineciler, duvarları da oyarak taşların arasında ve arkasında arama yaptı. Defineciler, bu kaçak kazılar sırasında bazilikal planlı, tek apsisli, tek nefli ve beşik çatılı kilisenin zamana direnerek günümüze ulaşmayı başaran fresklerini de tahrip etti. Kilisenin bulunduğu Yeşildere köyü sakinleri köyde kış aylarında yaşayan çok fazla insan olmadığı için definecilerin kışın rahatça kazı yaptıklarını, geçtiğimiz kış aylarında da aynı şekilde yasadışı kazılar yaparak kilisenin büyük hasar almasına neden olduğunu söyledi. 

Yeşildere Köyü Muhtarı Erhan Yalçınkaya, köyün içindeki kilisenin korunmasını ve restore edilerek turizme kazandırılmasını istediklerini söyledi. 

Gümüşhane’de 12 bin yıllık Dipsiz Göl de Roma döneminde tabanına altın saklandığı gerekçesiyle alınan yasal izin sonucu yok edilmişti. Gölün yerine yapay olarak yeniden göl yapılma çalışmaları sürüyor.