İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi tarafından yapılan duyuruya göre, 29 Mayıs Cuma gününden itibaren ibadethaneler sınırlı olarak açılacak. Protestan ve Katolik Kiliselerin ne zaman ibadete başlayacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı

Yapılan açıklamada, “Koronavirüs salgını nedeniyle, önceden belirtilen toplumsal sağlık tedbirlerine uyulmak ve gerekli önlemler alınmak kaydı ile, 29 Mayıs Cuma gününden itibaren İbadethanelerin sınırlı olarak açılacağı Devletimizce bildirilmiştir” diye belirtildi.

SAT-7 Türk Haber’de yayılanan habere göre İbadetlerin uygulanacak tedbirlerle yapılacağı, kilisede oturulacak koltuk sayısının üçte biri olan ve şimdilik en çok 50 cemaat üyesinin ayinlere katılabileceği açıklandı. Kilise girişinde ateş ölçer kontrolü yapılacağı, maske takılmış olarak ve sosyal mesafe önlemlerine uygun oturum sağlanmak suretiyle ayinlerin yapılacağı belirtildi.

Cenazelerde yakın aile bireylerinin katılması ve salonlarda taziye alınmaması uygulamalarının devam edeceği, dini nikah, Vaftiz töreni ve kırkıncı gün veya sene anma ayinlerini yapmak isteyen cemaat üyeleri için de belirtilen tedbirler uygulanacak.