Kiliselerde ibadetler yeniden başlıyor. Mart ayının ortasından bu yana ibadete kapalı olan ve bu süreçte Paskalya Bayramı’nın da din adamları tarafından cemaatsiz olarak kutlandığı kiliseler iki buçuk aylık aranın ardından yeniden açılacak. Dernek tüzel kişiliği alarak faaliyet gösteren kiliselerin açılış tarihiyle ilgili belirsizlik ise sürüyor. 

Boş olan kilise sıraları yeniden dolacağı günleri bekliyor.

Maltepe Kaymakamlığı tarafından İstanbul Protestan Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Timur Topuz’un CİMER’e yönelttiği kiliselerin ne zaman ibadete başlayabileceği sorusuna verilen yanıt ibadete başlama tarihini de netleştirdi. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada kiliselerin ibadet yasağının olmadığı fakat ülke genelinde hafta sonları ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle pazar ibadetlerinin cemaat ile yapılamadığı belirtildi. Kaymakamlık açıklamasında hafta sonları sokağa çıkma yasağı ilan edilmediği takdirde kiliselerin cemaatle ibadet edebileceği belirtildi. 

Kaymakamlıktan CİMER üzerinden yöneltilen soruya verilen yanıtta yasağın kalkmasının ardından  camiler icin öngörülen gerekli hijyen, sosyal mesafe gibi şartların sağlanması koşulu ile ibadetlerin başlayabileceği ifade edildi. 

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKILIRSA KİLİSEYE DE GİDİLEBİLECEK

Maltepe Kaymakamlığı’nın açıklamasıyla resmi olarak kiliselerde ibadet yasağı bulunmadığı, haftasonları sokağa çıkma yasağının uygulanmadığı illerde kiliselerin gerekli hijyen ve dezenfeksiyon gerekliliklerini ve sosyal mesafe kurallarını yerine getirme şartıyla cemaatle ibadete başlayabileceği ortaya çıktı. Fakat dernek tüzel kişiliğine sahip olduğu için kanun ve idareciler nezdinde dernek statüsünde işlem gören kiliselerin durumu ile ilgili henüz durum belirsizliğini koruyor. 

İstanbul Protestan Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Timur Topuz, Hristiyan Haber’e yaptığı açıklamada “CİMER ekipleri ve Maltepe Kaymakamlığı süreci yakından takip etti. Ve titizlikle önlemlerini aldılar. Bizim kiliselerimizin açılmasıyla ilgili olarak oluşan belirsizliği de bu açıklamayla giderdikleri için kendilerine teşekkür ederim. Kilisemiz yasağın olmadığı ilk pazar günü gerekli hijyen ve sosyal mesafe sağlanarak ibadete açılacaktır” dedi.

DERNEK STATÜSÜNDEKİ KİLİSELERİN BELİRSİZLİĞİ SÜRÜYOR

Hristiyan Haber’e konuşan Protestan Kiliseler Derneği Başkanı Ali Kalkandelen, kaymakamlık tarafından yapılan açıklamanın kilise derneklerini kapsayıp kapsamadığından emin olamadıklarını, açıklamanın kilise olarak imar planında belirtilen yerlerde ibadet eden kiliseleri ve vakıf statüsündeki kiliseleri kapsadığını belirterek, dernek statüsündeki kiliselerle ilgili durumun da TeK tarafından cumhurbaşkanlığına sorulduğunu ve gelen cevaba göre hareket edileceğini, gelen cevabın da kiliselerle paylaşılacağını açıkladı. Kalkandelen açıklamasında “Bütün bu sıkıntılı dönemde, bütün belirsizliklere rağmen salgının büyümesinin önüne geçmek isteyen bütün resmî ve sivil idareci ve çalışanlara minnettarlığımızı dile getirmek istiyorum. Ayrıca sevdiklerini kaybeden ailelere  ve yaşamını yitirenlerin dostlarına baş sağlığı diliyorum. Kiliselerimizin eskiden olduğu gibi salgından sonra da kilise gelenekleri gereğince mutlaka devletimiz, çalışanlarına, salgın için hararetle dua etmeye devam edecek. Bir an önce yaraların sarılabilmesi, maddi kayıpların giderilmesi ve manevi kayıplar teselli edilebilmesi için candan dua ediyoruz ” dedi.