İstanbul’un  Üsküdar ilçesinin Kuzguncuk semtinde bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin kapısındaki haçı söken kişinin kimliği tespit edildi. Şüpheli emniyet ekipleri tarafından gözaltına alındı. 

POLİS 200 GÜVENLİK KAMERASINI İNCELEDİ

Olayla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı “ibadethaneye zarar verme” suçu kapsamında başlattığı soruşturmada kilisenin haçını söküp kırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan şüphelinin, “tehdit”, “hakaret”, “hırsızlık” suçları dahil birden çok suç kaydının olduğu belirtildi.

Soruşturma kapsamında emniyet ekiplerince incelenen 200 adet güvenlik kamerası görüntüsünde, şüpheli Mazlum D’nin (26), Beykoz Kanlıca Sahili’nden başlayıp, Surp Krikor Ermeni Kilisesi’ne uğradığı ve burada kilisenin dış giriş kapısı üzerinde bulunan haçı kırdıktan sonra Üsküdar Yavuztürk Mahallesi Ayvacı Sokak üzerinde bulunan ikametine kadar 20 kilometre boyunca yürüdüğü tespit edildi. Şüphelinin daha sonra ikametinde gözaltına alındığı kaydedildi.

SİCİLİ KABARIK

Şüphelinin ilk alınan ifadesinde kilisedeki haçı kırmasının “planlı bir şey olmadığını, bir anlık sinirlenerek bu suçu işlediğini” beyan ettiği ve yine şüpheli hakkında yapılan sorguda çok sayıda suç kaydının olduğu ortaya çıktı. Şüphelinin, “tehdit”, “başkasına ait kimlik bilgilerini kullanma”, “hakaret”, “6136 sayılı kanuna muhalefet (Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun)”, “hırsızlık” ve “mala zarar verme” suçlarından kaydının olduğu öğrenildi.

ADALET BAKANI  SALDIRIYI KINADI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kuzguncuk’taki Ermeni Kilisesi’ne yapılan saldırıyı kınadı. Bakan Gül, Twitter hesabındaki paylaşımında, “Kuzguncuk’ta Ermeni Kilisesi’ne yapılan saldırıyı kınıyorum. Başkalarının kutsallarına saygı, en temel değerlerimizden biridir. Hukuk devletinde bu türlü eylemler asla kabul edilemez.” dedi.