Üsküdar Kuzguncuk’ta bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin haçını söktüğü gerekçesi ile gözaltına alınan Mazlum D., adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 

Mazlum D., sorgusunda haçı sökmeye bir anda karar verdiğini, haçı söktüğü için pişman olduğunu söyledi. Kuzguncuk’a doğru yürüdüğünü söyleyen Mazlum D., “Yürürken orada olduğunu bildiğim kiliseyi gördüm ve bir anda kilisenin kapısında bulunan haçı sökmeye karar verdim. Yüksekte olduğu için tırmandım ve elimle haçı söktüm.” dedi. Haçı siyasi görüş nedeniyle çıkarmadığını söyleyen Mazlum D., olayın bir anda geliştiğini ve pişman olduğunu söyledi. 

ÖFKE PATLAMASI YAŞAMIŞ!

Emniyetteki işlemlerinin ardından Mazlum D., soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Savcılık sorgusunda olayın olduğu 23 Mayıs Cumartesi günü hava almak için Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan evinden çıktığını söyleyen Mazlum D., “O gün sokağa çıkma yasağı olduğunu biliyordum. Biraz fazla yürüyerek Kuzguncuk’a kadar geldim. O gün biraz sinirli ve öfkeliydim. Kuzguncuk’ta kilisenin önünden geçerken bir anda haçın olduğu yere tırmanıp sökerek yere attım. Ben bu olayı kiliseye ya da haça yönelik yapmadım. Bir insan zaman zaman öfke patlaması yaşayabilir. Ancak bu öfke patlamasının kilise veya haçla ilgisi yoktur. Hareketimin kiliseye yönelik bir saldırı olarak algılanmasını istemiyorum. Benim tüm dinlere saygım vardır. Olay bir anda gelişti. Öncesinde böyle bir amacım ve planım yoktu. Meydana gelen hasarı karşılamaya hazırım. Benim herhangi bir terör örgütüyle bağlantım yoktur” dedi. 

SAVCI TUTUKLAMA İSTEDİ, MAHKEME SERBEST BIRAKTI

Mazlum D., savcılık sorgusunun ardından, “İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.  Mahkemede şeker hastası olduğunu, olayı hastalığının etkisiyle yaptığını söyleyen Mazlum D., “Yaptığım eylem nedeniyle çok pişmanım. Bu eylemin altında herhangi bir neden yoktur. Tüm dinlere saygılıyım. Ne Ermenilere ne de Hristiyanlara bir husumetim yoktur” dedi. 

Mazlum D., mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.