Geçtiğimiz cuma günü TBMM Başkanlığı’na cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için Hristiyan din görevlilerinin ve eşlerinin sınır dışı edilmesi kararları hakkında soru önergesi veren Mardin Milletvekili Tuma Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için de   10 sorudan oluşan bir soru önergesi verdi. Çelik önergesinde  Protestan Din adamlarının sınır dışı edilmesiyle ilgili olarak N82 ve G82 kodları ile bu sınır dışılara dayanak yapılan MİT raporu hakkında bilgi istedi.

VATANDAŞLAR,  TÜRKİYE’Yİ TERKE ZORLANDI

Mardin Milletvekili Tuma Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için verdiği soru önergesinde “Türkiye’deki Protestan toplumunun din görevlisi çalıştırma konusundaki sorunları artarak devam ediyor. Tarafımıza ulaşan bilgilere göre, salgın sürecinin ardından din görevlilerinin sınır dışı edilme işlemleri hız kazanmış durumda. Din görevlilerinin eşleri ve aileleri Türkiye vatandaşı olmasına rağmen ikamet izinleri verilmemeye başlandı. “ dedi. 

Süreç hakkında kendisine ulaşan bilgileri aktaran Çelik, “Türkiye’de son iki yıl içinde ülkede yaşayan iki din görevlisi hakkında eşleri Türkiye vatandaşı olmasına rağmen sınır dışı kararı verildi. Hukuki süreçleri devam eden birçok aile benzer sorunları yaşamak durumundalar. Eşlerden birinin Türk vatandaşı olduğu ve öbürünün de milli güvenliğe tehdit ibaresi kullanılarak sınır dışı edildiği iki aile Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. Diğerlerinin de karşılaşacağı durum aynı olacak.” diyerek İkamet izin iptallerine gerekçe olarak N82 ya da G82 kodları konulduğunu anımsattı. 

AİLENİN BİRLİĞİNE VE BÜTÜNLÜĞÜNE CİDDİ BİR TEHDİT

Türkiye’deki Protestan toplumunun ibadet özgürlüğü fiilen ihlal edilmiş durumda olduğunu belirten Çelik, “Hristiyan din görevlisi yetiştirmenin mümkün olmadığı bilindiği halde yapılan bu uygulama din ve ibadet özgürlüğü hakkının ihlal edilmesidir. Eşleri Türk olanlara yönelik sınır dışı kararı ailenin birliği ve bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehdittir. “ ifadelerini kullandı. 

Mardin Milletvekili Tuma Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için verdiği soru önergesinde şu soruları sordu: “N82 Kodu nedir? Neye dayanarak bu kodlama yapılır?  G82 Kodu nedir? Neye dayanarak bu kodlama yapılır? Türkiye’de son üç yıl içerisinde kaç kişi N82 koduyla sınır dışı edilmiştir? Türkiye’de son üç yıl içerisinde kaç kişi G82 koduyla sınır dışı edilmiştir? Türkiye vatandaşı olmayan din görevlilerinin Türkiye’ye girişi yasak mıdır? Türkiye’de halen çalışmakta olan din görevlileri neye dayanarak sınır dışı edilmiştir? N82 ve G82 kodu verilerek süreç işletildiği halde kod verilmeye gerekçe olarak kullanılan MİT raporu neden bütün davalarda kullanılmamaktadır?MİT böyle bir rapor hazırlamış mıdır? Bu rapor neye göre hazırlanmıştır ve içeriği nedir?Söz konusu MİT raporuna göre bir sınır dışı edilecekler listesi oluşturulduğu söylenmektedir. Böyle bir liste var mıdır? Neye göre hazırlanmıştır? “