İran’da istihbarat servisi ajanları ve Devrim Muhafızları’nın katıldığı operasyonlarda sabah erken saatlerde üç farklı şehirde Hristiyanların evlerine baskın düzenlenerek 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Hristiyanlığa geçenlerden oluştuğu öğrenildi. 

İran’ın başkenti Tahran ile Kerec  ve Melayer  şehirlerinde düzenlenen operasyonda, Uluslarası İnsan Hakları İzleme kuruluşu Article 18’in edindiği bilgilere göre 30 Haziran ile 1 Temmuz’da düzenlenen operasyonlarda 12 kişi gözaltına alındı. Ayrıca bu kişilerden irtibat halinde oldukları kişilerin isimleri ve adresleri istendi. 

Kilise üyeleri gözaltı sırasında kamera kaydı yapılırken nazik davranan ajanların kameralar kapandıktan sonra kaba ve sert davrandığını, gözaltına alınan altı kişinin gözleri ve elleri bağlanarak götürüldüğünü söyledi. Gözaltına alınanların telefonlarına da el konulduğu öğrenildi. Ajanlar tarafından evlerde Kutsal Kitap, Hristiyan yayınlar ve iletişim araçları aranarak, bulunan materyallere el konuldu. 

İran, Open Doors tarafından yayınlanan 2020 raporuna göre Hristiyanların durumunun en kötü olduğu ve en çok zulüm gördüğü 9 ülke konumunda.