Trabzon’da restorasyon çalışmaları tamamlanan Sümela Manastırı düzenlenen törenle yeniden ziyarete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış törenine canlı bağlantıyla katıldı. 

Trabzon’un Maçka Altındere Vadisi’nde bulunan tarihi Sümela Manastırı, her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği özellikle de Ortodoks kilisesi için önemli inanç merkezlerinden biri. Manastır 4 yıl önce, kaya düşmeleri nedeniyle  ziyarete kapatılarak restorasyona alındı. Endüstriyel dağcılar, manastır duvarlarındaki kayaları sabitledi ve manastırın yamaçlarını düşmelere karşı çelik ağlarla ördü.

MERYEM ANA BAYRAMI’NDA AYİN YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada “Bu sene 15 Ağustos’ta (Meryem Ana Bayramı) Ortodoks vatandaşlarımızın Sümela Manastırı’nda restorasyonda ara verilen Meryem Ana ayinlerini de gerçekleştirebilecekleri müjdesini de duyurmak istiyorum” dedi.

Kuruluşu 13. yüzyıla tarihlenen manastırda, keşişler için 72 oda  ve çeşitli hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazma bulunuyor. 4 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmalarında riskli kayaların temizliği yapılan manastırın kapılarının ziyarete açılmasıyla turist yoğunluğu yaşanması bekleniyor. 

Manastırda 2010 yılında, yıllar sonra yapılan ve Ekümenik Patrik Bartholomeos yönetiminde düzenlenen ayine binlerce kişi katılmıştı