11 Ocak 2020’de Şırnak’ta kimliği hala belirlenmeyen kişiler tarafından kaçırılan Hürmüz Diril’le ilgili 200 gündür herhangi bir gelişme yok. Kaçırıldıktan aylar sonra cesedi evlerinin yakınında ailenin aramaları sonucunda bulunan Şimuni Diril’in otopsi raporu ise hala açıklanmadı. Dava dosyasındaki gizlilik kararı ise devam ediyor.

Yıllar sonra, terör gerekçesiyle boşaltılan köylerine geri dönerek burada kendilerine yeniden hayat kuran Keldani Hürmüz ve Şimuni Diril çifti, görgü tanıklarının ifadeledine göre 11 Ocak gün kapılarına gelen silahlı kişilerce alıkonularak bilinmeyen bir yere götürüldü. Keldani Kilisesi rahibi Remzi Diril’in anne ve babası olan Çiftten aylarca haber alınamadı. Arama koşulları bölgedeki ağır kış koşulları gerekçesiyle durduruldu ve sağlıklı bir şekilde arama yapılamadı. 20 Mart’ta aile üyelerinin bölgede kendi imkanlarıyla yaptıkları aramada anne Şimuni Diril’in cansız bedeni oğlu Kemal Diril tarafından evin yakınında bir dere kenarında bulundu. Fakat adli tıp morguna kaldırılan cesetle ilgili hazırlanan otopsi raporu hala açıklanmadı. 

200 gündür kayıp olan Hürmüz Diril’in akıbeti ise bilinmiyor. Diril’in kimler tarafından kaçırıldığı bilinmezken, PKK yöneticileri yaptıkları açıklamada olayla ilgilerinin bulunmadığını belirtti. Süryani sivil toplum örgütleri ise Süryanilerin bölgeye geri dönüşünün engellenmesi ve korkutma amaçlı olarak, devlet destekli güvenlik korucularının bu olayı gerçekleştirmiş olma ihtimalini öne sürüyor.