Geçtiğimiz salı günü (4 Ağustos) Beyrut limanında depolanan patlayıcı maddelerin infilak etmesi sonucu şehirde meydana gelen hasarların tespiti ve enkaz altında kalanların çıkarılması çalışmaları devam ediyor. Patlamada şimdiye kadar 136 kişi hayatını kaybetti. Deutsche Welle’nin haberine göre hayatını kaybedenler arasında Alman bir diplomatın da bulunduğu açıklandı. Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, patlamada bir büyükelçilik çalışanının evinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

Beyrut’ta meydana gelen ve çeşitli terör örgütleri tarafından üstlenilen patlamada şehirdeki evlerin çoğu tahrip oldu 300.000’den fazla insan evsiz kaldı. Arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede uluslararası yardım örgütü Kızılhaç, yaklaşık 100 kişinin de hala kayıp olduğunu bildiriyor.

ZEHİRLİ GAZLAR DURUMU KÖTÜLEŞTİRECEK

Personeli patlamadan etkilenen insanlara yardım etmek için hemen harekete geçen  Caritas Lübnan’ın direktörü Rita Rhayem, Fides ajansına yaptığı açıklamada “Bu korkunç ve felaket bir durum ve bugün tamamen şaşkınlık içindeyiz. Durum kritik ve ilk kez bu büyüklükte bir acil durumla karşı karşıyayız ama durmayacağız ve zorluk çeken tüm insanlara yardım etmek için çabalayacağız. Birçok ölü ve yaralı var ve sağlık açısından durum toksik gazların etkilerinden dolayı büyük olasılıkla hızla kötüleşecek. ” dedi. Rhayem, Caritas ‘ın sağlık merkezlerinin  böyle bir durumla başa çıkmasının mümkün olmadığını ve elektrik yetersizliğinden dolayı kurtarma operasyonlarının daha da zorlaştığını söyledi. Fides’e gönderilen notta, Caritas Lübnan genel merkezinin de patlamadan ciddi şekilde zarar gördüğü bildiriliyor.

SAĞLIK MERKEZLERİNDE HERŞEY EKSİK

Rita Rhayem, “Gönüllülerimiz, ne yazık ki halihazırda bunalmış ve inanılmaz derecede kalabalık olan yaralıların yerini tespit etmek ve yardım etmek için derhal harekete geçti. Hastanelerin yanı sıra birinci basamak merkezlerimizde de her şey eksik. Patlamalar, ekonomik ve siyasi kriz, şiddet, Covid-19 salgını ve Suriye’ye uygulanan ekonomik yaptırımların sonucu olarak zaten dizlerinin üstünde bir Lübnan’a daha fazla zarar verdi” dedi. 

Caritas International Genel Sekreteri Aloysius John ise “Ekonomik yaptırımların ve şiddetin etkilerinin bu ülkeyi ne kadar zayıflattığını ve bugün ciddi bir gıda kriziyle karşı karşıya olan Lübnan üzerinde ağır bir yük oluşturduğunu unutmamalıyız. Uluslararası toplumu yardım etmek için acilen ve koşulsuz müdahale etmeye çağırıyorum. Ekonomik yaptırımları derhal kaldırarak Lübnanlıların çektiği acıları hafifletmek için kararlı bir şekilde hareket etsinler.” dedi, (DW, Fides, AFP)