COVİD-19 salgınının başlamasının ardından kilise binalarında ibadete ara vererek, toplantı uygulamaları aracılığıyla internet üzerinden bir araya gelerek ibadetlerini sürdüren kiliseler,  farklı tarihlerde yeniden kilise binalarında ibadete başladı. COVİD-19 tedbirleriyle açılan kiliselerdeki ibadetlere sınırlı sayıda katılımcı alınıyor. Sadece kilise üyeleri alınıyor, misafir kabul edilmiyor. İbadet sırasında sadece ailelerin aynı sırada oturmasına izin verilirken, diğer aile veya kilise üyeleri arasında sosyal mesafeye uygun boşluklar için sıra ve sandalyeler boş bırakılıyor. 

Protestan Kiliselerinin salgın sonrası döneme uyum sağlaması ve kilise üyeleri arasında hastalığın yayılmasının önlenmesi için de Protestan Kiliseler Derneği tarafından bir rehber hazırlanarak kilise önderlerine gönderildi. Rehberde kiliselerde uyulması gereken hijyen kuralları, bulaşma riskini ortadan kaldıracak uygulamalar için yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler anlatılıyor. 

KURTULUŞ ONLİNE DEVAM EDİYOR

Salgın sonrasında karantina önlemleri kapsamında ibadethanelerin kapanmasının ardından Haziran ayında normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte ibadethanelerin yeniden ibadete açılmasına da izin verildi. Bu kapsamda kiliseler de gerekli tedbirleri alarak aşamalı olarak ibadete yeniden başladı. İlk olarak İstanbul Dirisu Kilisesi ile Diyarbakır Kilisesi’nin açılmasının ardından diğer kiliseler de teker teker ibadete açılırken bazı kiliseler hâlâ ibadetlerine online olarak devam ediyor. Diyarbakır Kilisesi ise, Diyarbakır’da COVİD-19’un rekor seviyede artış göstermesiyle birlikte, birkaç üyesine de COVİD-19 teşhisi konulmasıyla birlikte ibadetlerine yeniden ara vermek zorunda kaldı. 

Kiliselerin karantina sonrası normalleşme süreçlerini kilise önderlerine sorduk. Kurtuluş Kiliseleri Başpastörü İhsan Özbek, kiliselerini karantina sonrasında derhal kapattıklarını ve henüz yüz yüze ibadete başlamadıklarını söyledi. Özbek, Hristiyan Haber’e verdiği bilgide, “İbadete açık değiliz hala. Her ay durumu gözden geçiriyoruz. Kasım ayında başlayabiliriz sanıyorum. Online hizmetler devam ediyor. Kilise açıldıktan sonra da devam edecek. Pazar tapınması YouTube ve Facebook ve ev grupları da Zoom üzerinden oldu. Bazı haftalar Pazar toplantısı sonrası Zoom da sohbet zamanı oluyor. İlahiyat Derslerini YouTube ve Zoom üzerinde yapıyoruz.” dedi. 

Normalleşme adımlarının hemen ardından Haziran’ın ikinci haftasında yeniden kilise binasında ibadetlere devam ettiklerini belirten Mesih’in Kilisesi Pastörü İsmail Serinken, kilise üyelerinin maskesiz içeriye alınmadığını, dezenfektan kullanarak içeriye alındıklarını söyledi.  Serinken, kiliseye katılım oranının salgın öncesiyle benzer olduğunu açıkladı. 

DİYARBAKIR KİLİSESİ, COVİDLİ ÜYELER NEDENİYLE YENİDEN ARA VERDİ

COVİD-19 salgınından en çok etkilenen illerden biri olar Diyarbakır’da ibadetlerine devam eden Diyarbakır Kilisesi de, salgından aynı şekilde etkilendi. Salgın başladıktan hemen sonra kilise binasını ibadete kapattıklarını belirten Diyarbakır Kilisesi Önderi Ahmet Güvener, yeniden açılmadan önce belediyenin gelip ilaçlama yaptığını ve kendilerinin de maske, dezenfektan gibi koruyucu maddeleri satın alarak üyelerin kullanımına sunduklarını, her cumartesi de kilisede temizlik ve dezenfeksiyon yaptıklarını söyledi. Hristiyan Haber’e bilgi veren Güvener, “Salgın bizi bayağı olumsuz etkiledi. Pandemi başladıktan sonra kapattığımız kiliseyi haziranda açtık. Bu süreçte katılım oranı oldukça yüksekti. İki ay açık kaldıktan sonra üç haftadır yeniden kapattık. Çünkü Diyarbakır’da korona salgını çok yüksek seyrediyor. Kilisemizden de birkaç aile de  dışarıda koronaya yakalandı. Hamdolsun durumları çok iyi. Bu hafta da kapalı olacağız ve online üzedinden ibadete devam edeceğiz.” dedi. 

Açıldıktan sonra kiliseye misafir kabul etmediklerini belirten Güvener, dua isteklerini hafta içi kilisenin ofisinde karşıladıklarını söyledi. 

SOSYA MESAFE İCİN İKİ SALONDA BİRDEN İBADET

Normalleşmenin başlatılmasıyla birlikte gerekli önlemleri alarak yeniden ibadete başlayan ve yeni dönemle ilgili tecrübelerini diğer kiliselere de aktaran İstanbul Dirisu Kilisesi de, maske ve dezenfektan kullanımı ile sosyal mesafeye dikkat ederek yeniden ibadete açıldıklarını söyledi. İlk haftalarda az sayıda üyenin kilisede ibadete katıldığını belirten kilise yönetimi, bu süreçte de ibadetlerini internetten canlı yayınlamaya devam ettiklerini belirterek, üyelerin bir araya gelme isteğinin artmasıyla birlikte kilisedeki ibadete yüz yüze katılımların da arttığını açıkladı. Sosyal mesafe nedeniyle Kilisenin ibadet salonunun altında yer alan  toplantı salonununa da ekran konularak ibadetin buradan da izlenmezsini sağladıklarını dile getiren kilise yöneticileri, “Pandemiden önce ilgilendiğimiz yeni insanlar vardı. Bunların kiliseye aylarca uzak kalması onların imanda büyümesi önünde bir engel oluşturuyordu. Biz bundan dolayı büyük bir kaygı çekiyorduk. Onlarla telefonla veya uzaktan iletişim yoluyla görüşsek de kilisenin sıcaklığından uzak kalmaları hoş olmuyordu. Kilisenin açılmasıyla birlikte bu kardeşlerin de tekrar aramıza katılması çok iyi oldu. Şu anda da eski yoğunlukta olmasa da oldukça iyi bir katılım var. ” dedi. 

“İNTERNETTEKİ KİLİSE HİZMETLERİ ÇOK BEREKETLİ GEÇTİ”

Kiliselerin büyük bir kısmı, pandemi sonrası karantina uygulanması ve sokağa çıkma yasaklarının yanı sıra ibadethanelerin de kapatılmasıyla birlikte internet üzerinden çeşitli uygulamalarla iba

det etmeye devam etti. Kilise önderlerinin Hristiyan Haber’e verdiği bilgilere göre, online kilise hizmetleri oldukça başarılı oldu. Bu süreçte de kiliselere yeni üyelerin katıldığını, kilise binasına gelmeye çekinen kişilerin internet üzerinden rahatça ibadetleri takip ederek, kiliseyi tanıdıklarını söyledi. Mesih’in Kilisesi Önderi Pastör İsmail Serinken de online kilise hizmetlerinin başarılı geçtiği bilgisini verenlerden. Serinken “Pazar ibadetimizi canlı olarak, evden sürdürdük. Kutsal Kitap çalışmamızı Zoom  uygulamasıyla hafta içi sürdürdük ve buna devam ediyoruz.” dedi.

Dirisu Kilisesi de online ibadet ve kilise hizmetlerinin bereketli geçtiğini söyleyen kiliselerden. Online ibadetlerini YouTube, Instagram, Zoom ve Facebook üzerinden her hafta canlı yayınladıklarını açıklayan Dirisu Kilisesi yönetimi, internet aracılığıyla ibadet etme fırsatı için Tanrı’ya şükrettiklerini belirterek, bu süreçte de yeni kişilerin kiliseye katılmaya başladıklarını, yeniden açıldıktan sonra da üç kişiyi vaftiz ederek kilise üyeliğine aldıklarını söyledi. 

Online kilise konusunda farklı bir görüş ise Diyarbakır Kilisesi’nden geldi. Kilise önderi Pastör Ahmet Güvener, diğer kilise öndenleri gibi Online kilise ibadetinin kendileri için çok bereketli geçtiğini belirtse de “bize kendimizi çok kilise gibi hissettirmedi. Kilise olarak sanki ibadet etmiyoruz gibi hissettiğimizden pek tatmin etmedi. ” dedi.  Güvener, bu dönemde de yeni insanların kiliseye gelmeye ve iman etmeye devam ettiğini aktardı.