Ayasofya Kilisesi’nin müze statüsünün iptal edilerek camiye dönüştürülmesinin ardından, Ayasofya Müze Müdürlüğü’ne bağlı olan, zengin mozaik ve freskleriyle İstanbul’un en önemli müzelerinden Khora (Kariye) Manastırı’nın da müze statüsünün iptal edilerek camiye dönüştürülmesi kararı verildi. Manastırın yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi.
Khora Manastırı ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, Kariye Camii’nin müze ve müze deposu olarak kullanılmasına yönelik 1945 yılına ait Bakanlar Kurulu kararının Danıştay 19’uncu Dairesi kararı ile iptal edilmesi üzerine Kariye Camii’nin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına karar verildi.

Manastırın müze statüsünün iptal edilmesine Yunanistan’ın ardından Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Sözcüsü Nabila Massrali, Brüksel’in İstanbul’daki gelişmeleri takip ettiğini belirterek, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) bağlı, “Küresel Kültürel Çeşitlilik Birliği”nin bir üyesi olarak, dinler arası ve kültürler arası diyalog konusunda sorumluluk sahibi olması gerektiğini ifade etti.
Karara bir tepki de Rusya’dan geldi. Moskova Rus-Ortodoks Kilisesi Patrikliği açıklamasında, Kariye kararı “acı verici” ve “son derece üzücü” olarak nitelendirildi. Açıklamada, Ayasofya Camii’ne girişlerin serbest olmadığı ve Hristiyan sanatına ait şaheserlerin kapatıldığı için görülemediği belirtildi. Moskova Patrikhanesi ayrıca kadınların Ayasofya ziyaretine de sınırlama getirildiğini ifade ederek, kendilerinde “Türkiye’nin fethedilen Doğu Roma İmparatorluğu’nun mirasını ‘yabancı’ olarak gördüğü ve bu kültürü yok saydığı izleniminin doğduğunu” dile getirdi. (DW, Sputnik, Sözcü)