Hrant Dink Vakfı tarafından Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülleri’nin on ikincisinin ödül töreni online olarak düzenlenecek. Tören vakfın web sitesi ve sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak. 

Hrant Dink Vakfı’ndan yapılan açıklamada bu yıl internet ortamında yapılacak tören için özel müzik performansları hazırlandığı ve ödül töreninde bu performansların yanı sıra, tören  için hazırlanan kısa videolar yayınlanacak. Ödül sahiplerinin konuşmaları da yine video halinde izleyicilere aktarılacak. 

VAKFIN RESMİ SİTESİ VE SOSYAL MEDYADAN YAYINLANACAK

12. Uluslararası Hrant Dink Ödülleri’ni 15 Eylül 2020, Salı günü 20:00’den itibaren, vakfın websitesinden, YouTube (https://youtu.be/VuxV2s19vE0), Facebook (https://www.facebook.com/hrantdinkfoundation), Twitter (https://twitter.com/HrantDinkVakfi) ve Instagram (https://www.instagram.com/hrantdinkfoundation/) hesaplarından canlı olarak izleyebilirsiniz.

Ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişilere verilen Hrant Dink ödülü, bu yönde çaba gösterenlere, seslerinin duyulduğunu, yaptıklarının görüldüğünü ve yalnız olmadıklarını hatırlatmak, onlara manen destek olmak, tüm insanları idealleri uğruna mücadeleye teşvik etmek  amacıyla 2009’dan bu yana veriliyor. 

TÜM DÜNYADAN  HAK SAVUNUCULARINA ÖDÜL

İlk olarak 2009 yılında verilmeye başlayan bugüne kadar Uluslararası Hrant Dink Ödülleri, 2018’de geçmişle yüzleşme ve diyalog odaklı çalışmalar yürüten insan hakları aktivisti Murat Çelikkan ve Yemen’de insan haklarını savunmak ve korumak için mücadele eden Mwatana İnsan Hakları Örgütü’ne, 2017’de insan hakları ihlallerini hem Türkiye’nin hem de uluslararası toplumun gündemine taşıyan avukat Eren Keskin ve eserleriyle tüm dünyada yaşanan eşitsizliklere dikkat çeken Çinli sanatçı Ai Weiwei’ye; 2016’da Malavi’de çocukların insan hakları üzerine çalışan kabile reisi Theresa Kachindamoto ve insan hakları ve hukukun üstünlüğü için mücadele eden Diyarbakır Barosu’na; 2015’te Suudi Arabistan’dan kadın hakları savunucu Samar Badawi ve LGBT hakları için mücadele eden KAOS GL’ye; 2014’te adli tıp uzmanı ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı ve aktivist Angie Zelter’e; 2013’te insan hakları savunucusu Nataša Kandic ve Cumartesi Anneleri / İnsanları’na; 2012’de yazar İsmail Beşikçi ve insan hakları örgütü Uluslararası ‘Memorial’ Topluluğu’na; 2011’de gazeteci, yazar Ahmet Altan ve gazeteci, insan hakları savunucusu Lydia Cacho’ya; 2010’da Türkiye Vicdani Ret Hareketi ve hukukçu Baltasar Garzón’a; 2009’da gazeteci, yazar Alper Görmüş ve gazeteci, yazar Amira Hass’a verildi.